Čaj je svetoznámy čaj s množstvom blahodarných účinkov. Vedomosť o jeho pozitívnom vplyve je rozšírená po celom svete. Preto si jednoznačne musíme povedať o jeho vplyvoch na ľudský organizmus viac. Predtým, vám však v skratke priblížime, čo je vlastne matcha. Ide o typ zeleného čaju, ktorý pochádza z Japonska. Lístky čajovníka sa po jej dozretí vyzbierajú. Vyberajú sa zdravé lístky, ktoré sa ďalej spracovávajú na čaj. Lístky majú zvýšený obsah chlorofylu, vďaka tomu, že sa plantáže prikrývajú plachtami, ktoré obmedzujú prienik svetla. Lístky si kompenzačným mechanizmom zvýšia obsah chlorofylu. Medzi pozitívne účinky chlorofylu na človeka patrí napríklad:

lístky matcha

Po priblížení si základných informácií o matchi sa môžeme rovno vrhnúť k jej benefitom na ľudské zdravie:

Podpora výkonnosti

Matcha obsahuje kofeín. Je to známa látka povzbudzujúca centrálnu nervovú sústavu. Množstvo ľudí denne príma kofeín prostredníctvom kávy. Hoci káva obsahuje viacej kofeínu ako matcha, matcha je vhodnejšou alternatívou. Kofeín z kávy spôsobuje rýchly nárast energie, ktorá však aj následne rýchlo poklesne a spôsobí, že sa cítite ešte viac unavení, ako pred vypitím šálky. Matcha však spôsobuje regulované uvoľňovanie kofeínu, vďaka čomu sa hladina produktivity bude dlhodobo držať na vhodnej úrovni a nepocítite energetický prepad.

kava a matcha

Chudnutie

Matcha podporuje metabolizmus a spaľovanie tukov, bez toho, aby vám zvyšovala tlak a kortizol. Štúdiami bol dokázaný pozitívny vplyv na chudnutie pri pití matchy pred tréningom.

Zlepšenie nálady

Matcha obsahuje L-Teanín. Ide o aminokyselinu, ktorá znižuje úzkosť a stres. L- Teanín, stimuluje mozog k aktivite alfa frekvencií. Tento istý stav dosahujeme počas meditácie. Myseľ sa uvoľní od negatívnych myšlienok a otvorí sa cesta ku kreativite.

Krásny úsmev

Matcha nielenže nezanecháva na zuboch povlaky, ako v prípade kávy, no dokonca vplýva pozitívne na ústnu dutinu. Antioxidanty v matchi pomáhajú pri boji s rôznymi baktériami.

Okrem vyššie spomenutých benefitov, by sme určite mohli písať o rôznych ďalších, no my sme sa rozhodli ušetriť vám čas a nechať priestor, aby ste si sami mohli vyskúšať, aká je matcha prospešná pre vaše zdravie.