Automatizujte svoje úspory
Väčšina finančných odborníkov sa zhoduje v tom, že optimálne množstvo na mesačné šetrenie je približne 20% z vášho mesačného príjmu. Vypočítajte si koľko to približne činí u vás a nastavte si ich automatický prevod na sporiaci účet. Tak sa nestane, že zabudnete.

kanceláře
 
Nastavenie cieľa
Je pravdepodobnejšie, že skôr dosiahnete malé, krátkodobé ciele než väčšie, dlhodobé. Pre tento prípad si vytvorte časový plán, najoptimálnejšia doba je dva roky.
 
Vytvorte rozpočtový systém
Tento systém je založený na percentuálnom rozložení vašich príjmov. Je to pravidlo 50/30/20, ktoré znamená:
50%……strava, bývanie, poplatky, doprava, cestovanie atď
30%……zábava, zážitky
20%……úspory, splácanie dlhov
Samozrejme ak nie ste vo finančnej tiesni alebo zarábate dostatok peňazí, dodržiavanie tohto rozpočtového systému je na vašom zvážení.

plány
 
Kúpa auta
Ak nemáte možnosť získať úver na kúpu auta s nulovým navýšením a dobrou úrokovou sadzbou zvážte jeho kúpu radšej v hotovosti.Chvíľku potrvá kým si naň našetríte ale nebudete sa musieť zadĺžiť.
 
Prehodnotenie predplatených služieb
V modernom veku digitalizácie je vhodný čas na prehodnotenie poplatkov za rôzne časopisy a noviny.Porovnajte svoje odbery médií – tlačové aj digitálne – a zrušte tie, ktoré ste prestali čítať.
 
Rovnako urobte „inventúru“ aj pri televíznych programoch.Naozaj potrebujete predplatné na Netflix, Showtime, HBO alebo iné? Ak ich nesledujete jednoducho ich zrušte ak sa to dá.
Sledujte svoje sledovacie návyky počas jedného mesiaca a na konci ich prehodnoťte.
 
Zbavte sa závisti
Snažte sa svojeego držať pod kontrolou.Kúpte si radšej to čo si ceníte a nehľaďte na to čo si kúpil sused alebo kolega. Nepoznáte ich finančnú situáciu a či si vôbec môžu dovoliť nové BMW. Držte sa svojho plánu a rozpočtu!

psací stůl
 
Kontrola životného štýlu
Majte na pamäti, že akonáhle začnete viac zarábať, stúpnu vaše výdavky a začnete aj viac utrácať (pokiaľ nie ste dostatočne finančne gramotný). Tým, že kúpite väčší a drahší byt len preto, že ste zarobili viac peňazí, skončíte stratou schopnosti budovať svoje bohatstvo.