“ Intolerancia “ znamená neschopnosť stráviť laktózu, často spojenú s nedostatkom enzýmu laktázy, Približne 30 minút po konzumácii mlieka alebo mliečnych výrobkov, ako je zmrzlina alebo tvaroh a domáce syry, ľudia s laktózovou intoleranciou môžu mať hnačku alebo bolesti v kŕčoch (brušné kŕče) a nadúvanie (zvýšená tvorba plynu v črevách) ktorých závažnosť závisí od úrovne nedostatku enzýmu. Avšak osoba s malým deficitom enzýmu nemusí mať žiadne príznaky.
Všeobecne sa verí, že neznášanlivosť laktózy je alergiou na mlieko. V skutočnosti to tak nie je a rozdiel medzi týmito dvoma konceptmi je veľmi  veľký. Ľudia s neznášanlivosťou laktózy nemajú odstrániť mlieko a mliečne výrobky zo svojho jedálnička, ale je potrebné regulovať množstvo mliečnych výrobkov. Ale ľudia trpiaci alergiami na mlieko by nemali používať ani minimálne množstvo mlieka. Príznaky alergií na mlieko zahŕňajú dýchacie ťažkosti, napätie v krku, výtok z nosa, opuchnuté oči a očné viečka, kožné vyrážky a vracanie . Neznášanlivosť na laktózu sa javí inak.

mléko

Príčiny neznášanlivosti laktózy

  • Vrodený nedostatok enzýmu laktázy , ktorý sa distribuuje hlavne medzi ľuďmi ázijskej rasy.
  • Prírodné zníženie hladiny laktázy, ktoré začína v detskom veku (po 3 rokoch). Aké významné bude toto zníženie závisieť od charakteristík organizmu konkrétnej osoby. Napriek tomu je bezpečné povedať, že čím starší je človek, tým je pravdepodobnejšie, že trpí neznášanlivosťou laktózy .
  • Každá choroba, ktorá ovplyvňuje bunky tenkého čreva produkujúce laktázu, ako sú napríklad zápalové ochorenia a dokonca aj chrípka . Tento stav spôsobuje “ sekundárnu deficienciu laktázy „. Toto je dočasný problém, ktorý zmizne hneď, ako ochorenie zmizne, poškodené bunky sa zotavia a znova začnú produkovať enzýmy.
  • Chirurgia na žalúdku a črevá, ktorá môže úplne zničiť schopnosť tela produkovať laktázu.

břicho
Symptómy neznášanlivosti laktózy

  • hnačka, uvoľnené stolice;
  • zvýšená tvorba plynu;
  • brušné kŕče.