Všetky hračky majú na detský vývoj výrazný vplyv. Napríklad stavebnice, rozvíjajú jemnú motoriku, ale i technické myslenie. Dievčenské bábiky, sú akousi predprípravou na budúcu rolu matky a plyšové zvieratá podporujú pozitívny vzťah k živočíšnej ríši. Pri hračkách platí jedno základné pravidlo. Čím viac činností s nimi môžu deti robiť , tým viac rozvíjajú ich motoriku i psychiku. Robot, ktorý po stlačení gombíka vydá zvuk, alebo pohne rukou, však do tejto kategórie úplne nepatrí. Jednou z možností, je deťom ponúknuť menej tradičné, ale veľmi kreatívne predmety na hranie.

počítadlo
 
Hračky nazbierate aj v lese
 
Ak chcete svojim deťom ponúknuť dostatočný priestor na rozvoj ich kreativity, siahnite po materiáloch priamo z prírody. Šušky, drievka, bukvice, gaštany, žalude. To všetko si môžete i spolu s deťmi nazbierať v lese, jemne očistiť a hračky sú na svete. Nedivte sa ak vaše deti nebudú chápať, prečo by sa mali hrať s drevom, keď majú na poličke celú kopu bábik a autíčok. Práve tu, sa však prejaví ich kreatívne myslenie. Klasickí panáčikovia z gaštanov, alebo zvieratká zo šušiek, sú len zlomok toho, čo sa dá z týchto prírodnín vytvoriť. Nechajte to na svoje deti a uvidíte.
 
Klasické i neklasické hlavolamy
 
Druhou alternatívnou možnosťou sú rôzne detské hlavolamy. Reč je o špeciálnych hračkách, ktoré sú vyrobené hlavne z dreva a iných prírodných materiálov. Napríklad jednoduchšia verzia rubikovej kocky, čo takzvané GOKI hlavolamy. Natrafíte na nich na internete, alebo v špeciálnych predajniach. V bežných obchodoch sa s nimi u nás bohužiaľ až tak často nestretnete.
 
GOKIje značka hračiek vyrábaných prevažne z dreva. V ponuke nájdete rôzne skladačky, puzzle, stavebnice, domčeky pre bábiky, alebo spoločenské hry. Pri všetkých hračkách je kladený dôraz na to, aby bola pri hre rozvíjaná detská kreativita a zručnosť.

kaštany
 
Stavebnice a modely
 
Veľmi dobrým riešením detských hračiek sú i modely domov, lietadiel, či zvierat. je samozrejme potrebné, ich náročnosť prispôsobiť veku dieťaťa. Dostanete ich aj v tradičných hračkárstvach. Výhodou je široký výber, takže môžete svojim ratolestiam vybrať stavebnicu podľa ich záujmov. Pre chlapcov autíčka, či dinosaury a pre dievčatá zvieratá, či rôzne postavy, ktoré môžu po zložení namaľovať, alebo obliekať.