Cholesterol je hlavným stavebným materiálom v tele. Je pomocníkom pri konštrukcii buniek, hormónov, vitamínu D, nervového tkaniva. Dve tretiny cholesterolu sa produkujú priamo v tele (hlavne v pečeni) a ďalšia tretina (300 až 400 mg) pochádza z potravín obsahujúcich cholesterol. Z dôvodu reverznej absorpcie žlčových kyselín (750 až 120 mg) vzniká významné množstvo cholesterolu. Keď hladina cholesterolu v krvi stúpa viac ako 5,2 mmol / l, jeho nadbytok sa ukladá do steny ciev a vedie k ich zúženiu.

vajíčka

·         Cholesterol – vo vode nerozpustná látka, ktorá sa prenáša do krvi vo forme špeciálnych transportných častíc – lipoproteíny. Lipoproteín s nízkou hustotou (LDL), obsahujú veľké množstvo cholesterolu, ktoré sa nazývajú „zlý“ cholesterol. Čím viac LDL v krvi, tým väčšia je šanca dostať srdcový infarkt alebo mozgovú mŕtvicu.
 
·         Aby sa zabezpečila rovnováha v tele, príroda tiež vytvorila „dobrý“ cholesterol – lipoproteíny s vysokou hustotou (HDL). Hlavnou funkciou HDL je zabezpečiť normálny odtok cholesterolu z krvi späť do pečene, kde sa likviduje. Čím viac obsahu „dobrého“ cholesterolu, tým lepšie.

chleba
 
·         Je dôležité vedieť, vzťah medzi celkovým cholesterolom a dobrým cholesterolom (TC / HDL), ktorý by mal byť menší ako 4. Je to dynamická rovnováha (TC / HDL) a určuje rýchlosť výroby alebo zničenie aterosklerotického plátu. V ľudskej krvi existuje aj iný typ tukov – triglyceridov (TG). Sú to hlavné zdroje energie. Úroveň TG závisí od stravy, telesnej hmotnosti, ako aj od mnohých ďalších príčin (príjem diuretík, konzumácia alkoholu, úroveň fyzickej aktivity).
Lieky, ktoré znižujú hladinu cholesterolu, sú zvyčajne dobre tolerované u pacientov: výskyt vedľajších účinkov nepresahuje 1%. Ak máte neobvyklé príznaky (svalová slabosť, bolesť na pravej strane), poraďte sa s lekárom. Zníženie cholesterolu pomocou liekov je dlhý proces, ktorý pokračuje spravidla po celý život. S úmyselným alebo núteným vysadením drogy sa cholesterol vráti na svoju pôvodnú úroveň, ale nie vyššie. Preto so zrušením takejto drogy sa zvyšuje riziko smrteľných komplikácií (srdcový záchvat, mŕtvica).