Urobte všetko, čo pre svoje nohy urobiť môžete
Urobte všetko, čo pre svoje nohy urobiť môžete

„Mňa sa kŕčové žily netýkajú!“ Ha, ha, ha… aj ja som bola niekedy takto naivná. Nikto v našej rodine kŕčové žily nemal, netrpela som nadváhou, nemala žiadne iné ochorenia, nefajčím a alkohol pijem len občasne a s rozumom. Tak prečo vlastne, by som sa ja mala báť kŕčových žíl? Aj napriek tomu sa u mňa po štyridsiatke objavili vnútorné kŕčové žily venasum.com, ktoré sú omnoho nebezpečnejšie, pretože ich nie je vidieť a predstavujú celkovo väčšie zdravotné riziko. Viete čo ma nahnevalo najviac? Keď mi na cievnom povedali, že sa vzniku tohto problému dalo predchádzať. Viete, ono nestačí len to, že nespadáte do žiadnej rizikovej skupiny a že nerobíte nič pre vznik kŕčových žíl. Aby ste sa im naozaj vyhli, musíte robiť niečo proti ich vzniku.
Žena v čiernych šatách robí šnúru.jpg

„Niečo“, čo môžete pre svoje nohy urobiť

Prevencia vzniku kŕčových žíl nie je ničím hrozným a nezvládnuteľným. Väčšina týchto vecí je v podstate prospešná pre vaše celkové zdravie, takže určite nie je na škodu, ak ich budete praktizovať.

V prvom rade by ste sa mali čo najviac hýbať. Nemusíte byť vrcholovým športovcom. V podstate nemusíte ani vykonávať nejaký konkrétny šport. Hlavné je, aby ste v jednom vkuse nesedeli alebo nestáli. Ak máte takéto zamestnanie, tak sa snažte aspoň o kompenzáciu. Vhodná je chôdza, beh, cyklistika, plávanie alebo cviky zamerané na naťahovanie, prekrvovanie a posilňovanie dolných končatín.

Svoje urobí aj vhodná strava. Mali by ste sa snažiť konzumovať potraviny, ktoré prirodzene riedia krv a zlepšujú jej kvalitu. Spomeniem len niektoré, ktoré sú podľa mňa najúčinnejšie.
Človek s bosými nohami ide po pláži.jpg

  • Nepasterizovaná ovčia bryndza
  • Červená repa
  • Žihľavový čaj
  • Citrusy
  • Ovocie a ovocné šťavy
  • Zelená listová zelenina (obzvlášť vhodný je špenát bohatý na železo)
  • Všetky kvalitné nerafinované rastlinné oleje (olivový, kokosový, rakytníkový, makový, šípkový, tekvicový, avokádový, mandľový, sosnový atď.)