Niekto sníva o veľkom dome s rôznymi vymoženosťami, ktorý by bol pýchou po mnohé roky. Iní sa na vec zas pozerajú z uhla financií, pretože sa asi zhodneme, že postaviť aj ten najjednoduchší dom nie je lacná záležitosť. Ceny materiálov neustále rastú a okrem toho čoraz viac ľudí berie do úvahy ajekologické aspekty stavby. Samotná stavba samozrejme vyžaduje veľa práce, no nezaobíde sa ani bez byrokratických záležitostí. Platí to aj pre mobilné domy, ktoré už dávno nepoznáme len zo zahraničných cestovateľských blogov, ale sú realitou aj na Slovensku. Čo to vlastne je?

mobilný dom moderný

Mobilné domy naberajú na popularite a zatiaľ čo do teraz sa spájali s dobrodružnými cestovateľmi, ktorí neostanú dlhšie na jednom mieste, dnes už mobilný dom môže mať takmer každý. Najväčšou výhodou týchto domov je, že môžu byť transportované z miesta na miesto a ide o taký kompromis medzi rodinným domom a karavanom. Mobilný dom môže slúžiť na trvalé bývanie aj na rekreáciu, na ktorú sú ale lepšie prispôsobené mobilné chaty. Spája sa v nich nízka obstarávacia cena, komfort a zároveň flexibilita.

mobilný dom grafika

Ako je to však s jeho stavbou? V prvom rade je medzi mobilným domom a mobilnou chatou rozdiel v použitom materiáli, keďže mobilný dom býva zhotovený z podobného materiálu ako karavan, a teda plech alebo plast a mobilná chata býva zhotovená z dreva, či kvalitného plastu. Mobilné chaty, ktoré slúžia na celoročnú rekreáciu, bývajú zateplené, no pokiaľ plánujete v mobilnom doma trvalo bývať, mali by ste si ho zatepliť tiež.

Keďže na rozdiel od karavanu mobilný dom Euro mobilné domy nie je určený na používanie v premávke na pozemných komunikáciách, treba myslieť na to, že na jeho umiestnenie budete potrebovať súhlas od stavebného úradu, no následne nie je potrebná kolaudácia a ani zápis do katastra nehnuteľností. Existujú však aj mobilné domy, u ktorých to možné je a ich výhodou je, že si na takýto dom môžete vziať hypotéku.