Každý deň prichádzame do kontaktu s ľuďmi, ktorí športujú a zdravo sa stravujú. Avšak stretávame sa aj s takými, ktorých nezaujíma, čo dávajú do svojho tela. Napĺňajú ho jedmi z jedál, sladených a energetických nápojov, ale aj z alkoholu alebo cigariet. Všetky tieto škodlivé látky spôsobujú v tele chaos. Môžu vyvolať rôzne ochorenia, a pri úplnom zanedbávaní pohybu aj nadváhu.
    Samozrejme, cesta k zdravému životu vôbec nie je jednoduchá.

sport

Toto sú 2 dôležité kroky:

  1. Zmena stravy

    Potrava, ktorú prijímame je pre nás veľmi dôležitá. Z jedálnička je potrebné odstrániť zo začiatku sladené nápoje a nahradiť ich ovocnými šťavami. Nie však kupovanými, ale domácimi. Neskôr je dobré vymazať zo stravy cukor úplne. Prestať sladiť kávu, čaj a mliečne čokolády nahradiť horkými. Čím je čokoláda viac percentná, tým je zdravšia. Treba jesť viac zeleniny, ktorá je veľmi bohatá na vlákninu a jesť viackrát denne v menších porciách. Obmedziť tiež vyprážané a priveľmi ťažké jedlá. Takisto sa nestravovať príliš slanými vecami, ktoré zvyšujú cholesterol, ako napríklad čipsy, pukance a podobne.

  1. Pohyb

    Je vedecky potvrdené, že pohyb v nás vyvoláva eufóriu. Cvičenie je síce náročné, a veľakrát pri ňom musíme zájsť až na pokraj našich síl, ale pocit, ktorý zažívame následne je veľmi upokojujúci. Vďaka cvičeniu a zvýšeniu pohybu sa nezmení len postava človeka, ale zvýši sa aj kvalita spánku, ktorý je pre telo tiež veľmi dôležitý. Zo začiatku nie je potrebné chodiť hneď do posilňovne, stačí si kľudne ísť zabehnúť voľne do prírody svojím tempom, vzdialenosť, na ktorú sa cítite. Postupom času je však potrebné buď zvyšovať rýchlosť alebo trasu behu. Ak ste však skôr typ na posilňovanie svalov je pre vás určite vhodné aj fitnes centrum.

smoothie
    
    Ak ste teda odhodlaní zmeniť svoj život a žiť zdravšie, starať sa o svoje telo a spoznávať ho, je veľmi účinné vytvoriť si vlastný jedálniček a tréningový plán.
    Zmena stravy a zvýšenie pohybu však nevedie len k fyzickej kondícii ale aj k psychickému zdraviu. Nie nadarmo sa vraví: „V zdravom tele zdravý duch!“