Plot neplní len funkciu ochrany vášho súkromia. Môžete ním zmeniť celý výzor domu, či už k lepšiemu, alebo horšiemu. Preto by ste mali jeho výberu venovať dostatočnú pozornosť. Oplotenie okolo domu plní aj estetickú funkciu a z daného dôvodu vám nemôže stačiť len pletivo. Takýto plot môžete použiť ako ochranu nezastavaného pozemku, záhrady, alebo sadu. V žiadnom prípade nie je dostačujúci okolo domu.

ploot

V prípade, že túžite po súkromí, je pre vás vhodnou voľbou využite tieniacich sietí. Tieto sú odolné voči poveternostným podmienkam a dokonca vás chráni pred UV žiarením. Siete sa inštalujú na už postavený plot. Veľmi obľúbené sú napríklad ploty z tvárnic.
Ak váš plot tvoria kvetinové záhony, alebo kríky, využite záhradné pletivá, ktoré sú dostatočne odolné a ľahko sa inštalujú. Živé ploty sú náročnejšie na údržbu a trvá pokiaľ vyrastú, ale na druhej strane vyzerajú nádherne a vy máte pocit žitia v prírode. Tu už sa dostávame k vyššej estetickej funkcii. Môžete si zadovážiť plot panelový, ktorý sa hodí k rodinnému domu. Navyše jeho montáž je jednoduchá a rýchla. K plotu vysadíte popínavé rastliny a kvety, ktoré pôsobia zaujímavo kontrastne k sivej farbe panelu.

Výborne vyzerajú ploty z kameňa, dajú sa postaviť relatívne rýchlo a majú naozaj dekoratívnu funkciu. Môžete si vybrať malé štrkové kamienky, alebo väčšie kamene podľa dizajnu vášho domu. Pri panelovom aj kamennom plote by ste mali prehodnotiť ich výšku, aby ste sa necítili ako vo väzení.

dřevěný plot

Trochu drahšou, ale o to klasickejšou alternatívou sú ploty kované. V minulosti prevažovali a boli obľúbené kvôli vysokej životnosti a dekoratívnej funkcii. Navyše je len na vás aký vzor kovania si vyberiete. Kov môžete skombinovať s betónom t.j. základ plotu bude betón, alebo murivo a vrch kovanie. Spojíte tak pevný a okrasný materiál, ktoré spolu pôsobia veľmi esteticky. Veľmi obľúbené sa stávajú ploty drevené. Ich kvalita a životnosť je síce nižšia, ale dobre vyzerajú. Nech sa rozhodnete pre akýkoľvek plot, dobre si vaše rozhodnutie zvážte. Ploty bývajú vecou finančne náročnou a pri kroku mimo môžete zmeniť celý vzhľad exteriéru.