Svrbenie, pálenie, kýchanie – či slzenie očí… poznáte to? Asi patríte k ľuďom trpiacim alergiami. Čo sú ale tie alergie? Čo ich spôsobuje? Aké alergény skrývame v našej dokonalej domácnosti?

Na vine sú konzervanty a farbivá
Určite ste si neraz kládli otázku, ako je možné, že za čias Vašich babičiek neboli alergie vôbec známe. V domácnostiach akoby alergény vôbec neboli. Je pravda, že o alergiách ako takých sa ešte veľmi nehovorilo, no tiež je pravda to, že klasické symptómy sprevádzajúce alergické reakcie neboli skoro vôbec patrné. Prečo? Je to mimo iné tým, ako ľudia kedysi žili. Ľudia v tej dobe väčšinou jedli to, čo si vypestovali sami, alebo používali miestne zdroje – neboli nutné žiadne konzervačné látky a keď aj, určite vo veľmi zmenšenej miere. Taktiež používanie pesticídov ešte nebolo v móde, bolo to ešte dosť mladé odvetvie a tým pádom ešte nezaužívané. Dnes je to ale iné: alergénne typy potravín sú zastúpené skoro v každej domácnosti.
parazit roztoč

Podľa viacerých vedcov sú alergie spôsobené oslabením organizmu kvôli používaniu konzervantov, E-čiek a farbív. Mimo iné, človek do seba nevedome dostáva určité množstvo pesticídov pri zle umytej zelenine a ovocí (nestačí ovocie a zeleninu len umyť). Tým sa stáva vnímavejším na iné cudzorodé látky ako napríklad alergénov. Taktiež existencia alergénnych typov potravín je v domácnostiach bežným javom.

Čo sú to alergény
Alergény sú látky, ktoré u niektorých ľudí môžu spôsobiť alergickú reakciu. To, u ktorých sa alergia objaví, určuje viacej faktorov: hlavne to, ako je citlivý organizmus to-ktorého človeka. Alergia nie je teda nič iné, len prehnaná reakcia organizmu na vonkajšie prostredie.
vlasy a chlupy

Čo na nás číha doma

Najčastejšími alergénmi sú roztoče – tie sa nachádzajú nie len v koberci, ale na počudovanie hlavne v posteli a vankúšoch. To je dôvod, prečo treba pravidelne prať posteľnú bielizeň na vyšších stupňoch (nižšia teplota prania roztoče nezabije).

Srsť zvierat – i tá je častým alergénom či už ide o srsť mačky, psa a či škrečka (existujú ale i zvieratá anti alergénné, vyšľachtené práve pre alergikov – psi s kučeravou srsťou ako napr. labradoodle skoro vôbec nepĺzne, či bezsrsté zvieratá ako mexický bezsrstý pes, čínsky chocholatý pes, peruánsky naháč, sphinx (bezsrstá mačka) a i.

Prach – môže byť nosičom rôznych alergénov
Potrava – existujú rôzne potravinové alergie, niektoré dosť nebezpečné