2. pochvalaje hlavným ukazovateľom správneho prevedenia cviku. Vďaka nej pes vie, keď urobí niečo správne. Preto treba psa vždy po správnom prevedení cviku pochváliť. Zo začiatku sa pochvala upevňuje pamlskom, potom už môže byť aj bez nej. Pochvala má prísť najneskôr 1 sekundu potom, čo pes urobil želaný výsledok, ináč si pes nespojí príčinu a následok a cvik je neúčinný.
 pes v písku
3. trestomrozumieme negatívnu skúsenosť psa k určitému podnetu. Trest má psovi len ukázať, že určité správanie neakceptujeme a po jeho zopakovaní príde vždy negatívna odozva. Pes si vždy vyberie cestu najmenšieho odporu. Ak budete dôsledný a vždy ho za negatívne správanie potrestáte, naučí sa, že nedodržiavanie pravidiel nemá preňho žiadne výhody a prestane s tým.
muž a pes 
Ako psa netrestať:
 
1. tresty môžu byť rôzne, no neodporúča sa používať bitku a krik za výcvikové metódy.Psa môžu len pokaziť – buď zlomiť alebo podporiť v ňom nechuť k želanému cviku, či dokonca podporiť agresívne správanie. Taktiež kazí vzťah cvičiteľa a psa a pes sa môže začať človeka báť. Musíte pochopiť, že pes je pes, a on veľakrát nechápe náš pohľad na morálne zásady a definíciu dobra. Pes je vedení svojimi inštinktami, ktoré má hlboko zakorenené od svojho predka – vlka. Zamyslite sa, ako by sa v podobnej situácii zachoval vlk. To Vám pomôže lepšie porozumieť svojmu psovi.
2. musíte pochopiť, že pes žije vo svete, ktorému nerozumie a učí sa rituálom, ktoré sú často v rozpore s jeho prirodzenými inštinktami. Pes napr. nikdy nepochopí, že značkovanie v byte alebo naháňanie mačiek je niečo zlé, kým mu to pochopiteľným spôsobom neukážete.
3. pes sa cíti v našom svete, ako by sme sa asi mi cítili vo vesmírnej lodi.Psí mozog nedokáže spracovať tak zložité podnety (ktoré mi berieme ako samozrejmé) a tak si vytvára negatívne reflexy (napr. štekanie na cyklistu, strach z búrky, streľby).
 podání pamlsku
Zapamätajte si – skutočný vodca nikdy nepoužíva k vytvoreniu rešpektu silu. Alfa vlk sa nikdy nezníži ku „kriku“ a „bitke.“ Všimli ste si, že ak aj vodca vo vlčej svorke niekoho napadne, nikdy ho nezraní? Skutočné bitky sú vlkmi prevádzané len členmi podobného štatutárneho postavenia (napr. beta s betou, gama s inou gamou). Alfa je totižto tak hierarchicky vysoko, že sa k silnejším prejavom dominancie ani nemusí uchyľovať, nakoľko nikoho ani nenapadne ho zosadiť. Ak vy teda na psa kričíte a bijete ho, sami seba znižujete a podkopávate si autoritu. Pes ako svorkové zviera prirodzene rešpektuje autoritu, no ak ste v jeho očiach ako vodca pohoreli, bitkou ani krikom si rešpekt už nezískate. Správny vodca musí byť sebavedomý, pokojný a dôsledný. Ak taký budete, nepotrebujete si svoju silu osobnosti nahrádzať silou rúk.