Hovorí sa že nikto nepadol múdry z neba a k múdrosti sa učíme celý život. Veľa sa naučíme na základnej škole , čítať počítať, učíme sa jazyky a o prírode a zemi . Na strednej škole sa zase učíme odbor ktorému sa chceme venovať a ktorý nás bude baviť a budúcnosti nás môže živiť . No niekedy sa tomu danému odboru ktorý sme si vybrali na strednej škole nemusíme venovať a venujeme sa k niečomu inému čo nás baví alebo začalo živiť . No ale nevieme o Tom všetko čo potrebujeme a musíme získať nové informácie a naučiť sa niečo nové čo ešte nevieme a musíme získavať nové informácie a poznatky.
dobrý nápad


Poďme ale na to príkladom . Vyštudovali na strednej škole odbor pekár , zo začiatku vás to baví a živí vás to. No po čase sa rozhodnete že vás už nebaví pekarčina a chcete vyskúšať automechanika . Je to obrovský skok , a o autách viete len málo , no je to Váš koníček ktorý Vás baví..  Poviete si že do školy ste už starý aj keď sa dá ísť individuálne. No chcete vedieť viac aj bez školy. Začnete si vyhľadávať informácie o autách , ako sa opravujú , lakujú , ako sa spravuje elektronika a podobne. Dnes je taká doba že si všetko potrebné nájdete na internete a naučíte sa to z práve odtiaľ. No v minulosti nebol internet a ľudia sa museli učiť z kníh alebo časopisov. Pokiaľ máte na to talent, naučíte sa len to čo potrebujete a ostatné sa naučíte z praxe .
učení a školení


Človek sa učí stále ,  a stále to budem tvrdiť že vzdelávanie je pre človeka veľmi podstatné. A ty ktorý nedokončila školu a nemajú kvôli tomu prácu , môžu len ľutovať  že sa nevzdelávali. Veď v škole je dobre a po skončení a absolvovaní vám tá škola bude chýbať. Niektorý ľudia zase ľutujú že si vybrali zlý odbor a mohli sa učiť úplne niečo iné , ale všetko sa dá keď sa chce , a keď človek má určitý sen tak je jednoduchšie keď si pôjde za tým čo chce .