Riešenie prinášajú prírodné éterické oleje. Krásne prevoňajú vzduch, potlačia zápach, zároveň aj liečia. Niektoré dokonca dezinfikujú vzduch, čo oceníte, ak je niekto v domácnosti chorý.
Éterické, alebo esenciálne oleje sa dajú použiť do aromalampy, ktorá pozostáva z misky na vodu a stojanom na sviečku. Voda sa ohrieva pomocou malej sviečky pod miskou. Do vody nakvapkáme 8 až 10 kvapiek éterického oleja a necháme odparovať. Ak sa voda minie a sviečka ešte horí, dolievajte iba horúcu vodu, ak by ste dali studenú, miska vám praskne.

aroma

Difúzeryodparujú vodu s vôňou za pomoci elektriny, dajú sa kúpiť rôzne druhy, aj s meniacim sa tlmeným svetlom. Príjemné do spálne.
Voňavý olej sa môže nakvapkať do odparovača na radiátore, dajú sa kúpiť rôzne ozdobné predmety z pórovitého materiálu, na ktorý sa olej kvapká a vôňa sa odparuje.

Pokiaľ potrebujete prevoňať textílie, napríklad sedačku, deky, koberce, môžete si vyrobiť domáci spray. Do 250 ml teplej vody pridáme 5 kvapiek éterického oleja, naplníme rozstrekovač a postriekame textílie. Najlepšie nie priamo, ale striekame do vzduchu nad textíliou, aby sme predišli prípadným fľakom.
Zapáchajúce tenisky postriekame zvnútra tiež týmto rozprašovačom. Ak to bude stále málo, môžete pár kvapiek čistého éterického oleja, napríklad levanduľu, eukalyptus, alebo citrón nakvapkať priamo na výstelku tenisky.

oleje

Na prevoňanie domácnosti sú vhodné najmä citrusy, napríklad Citrón, Mandarinka, Pomaranč, neutralizujú a eliminujú zápach. Citrónová tráva, Bergamot, Geránium voňajú príjemne, navodia dobrú náladu. Škoricová vôňa podporuje chuť do jedla. V prípade, že vo vašej domácnosti zúri viróza, nádcha, respiračné ťažkosti, je dobré použiť Borovicu, Eukalyptus, Tymián. Pomôžu vám s liečením, dezinfekciou vzduchu a tiež poskytnú príjemný pocit čerstvého vzduchu.
Na internete sa dá nájsť veľa návodov na použitie éterických olejov či už pre vôňu, alebo na liečebné účely.